Länsi-Savon tähtitanssit 9.11.2014

Isänpäivänä 11 mitalia kotikisoissa

Mikkelin Urheilutanssijoiden parit olivat tylyjä isäntiä 40-vuotis juhlatansseissaan. Seuran 10 paria saalisti Rantakeitaalta 11 mitalia. Päivän ainoaan voittoon tanssivat ensimmäisissä B-luokan kisoissaan Matti ja Elisa Korhonen, jotka voittivat SE1B luokan vakiotanssit. Tuplamitalisteja oli useita; Olli Kokko ja Tanja Heikkilä tanssivat pitkän kilpailutauon jälkeen YlC-luokassa vakioissa ja lattareissa hopealle. Samalla pari nousi latinalaistansseissa B-luokkaan. SE3BA luokassa Jorma Lifländer ja Hannele Valkonen olivat vakioissa kolmansia ja lattareissa toisella sijalla. SE3D luokassa Tapio ja Marja Loimula olivat vakioissa toisena ja lattareissa kolmannella sijalla. Samalla pari nousi vakioissa C-luokkaan. SE1B/C luokassa Mauri ja Marjo Keijonen olivat sekä vakio- että latinalaistansseissa kolmansia. SE1D luokassa Tero Savonen ja Anu Rantanen olivat vakioissa kolmansia ja lattareissa neljänsiä. YLE luokassa Teemu Kontinen ja Nora Brandstack tanssivat kolmansiksi. SE1E luokassa Jörg ja Ulla Hansmann tanssivat neljänsiksi jääden pronssista vain 0,5 sijapistettä. SE2BA 10-tanssissa Veli-Matti ja Mari Kurtti olivat myös finaalin neljänsiä. SE3BA latinalaistansseissa Ilmo ja Leila Weide olivat finaalin viidensiä.
 
Hyvien tulosten lisäksi juhlimme seuran 40-vuotista taivalta. Tanssiurheiluliitto palkitsi Pentti ja Taina Pylkkäsen, sekä Osmo Kiiskin hopeisilla ansiomitaleilla, seuramme palkitsi koko Nordmanin perheen pyyteettömästä työstä tanssiurheilun eteen ja samalla Pentti Pylkkänen kutsuttiin seuran kunniapuheenjohtajaksi.
 
Porukka ennen salin purkamista
Matti ja Elisa
Olli ja Tanja
Jorma ja Hansu
Tapio ja Marja
Mauri ja Marjo
Tero ja Anu
Teemu ja Nora
Jörg ja Ulla
Vellu ja Mari
Ilmo ja Leila
Ansiomitaleilla palkitut
Nordmanin perhe
 
 

 

Tulosta Sähköposti