Käyttämällä tätä verkkosivustoa hyväksyt evästeiden käytön tietosuojakäytännössämme kuvatulla tavalla.

Tampere/Alicante 10-tanssin SM/SE3 Latin EM 4.-5.10.2025 (videot lisätty)

Olli-Pekka ja Tiina tanssivat hopeaa 10-tanssin SM kisoissa

Tampereella kisattiin 10-tanssin suomen mestaruuksista ja suurin osallistujamäärä oli Seniori 3-5 luokassa, jossa 16 paria lähti ottamaan mittaa toisistaan. Mikkeliä luokassa edustivat Olli-Pekka Vanhala ja Tiina Tarvonen, Mauri ja Marjo Keijonen, Veli-Matti ja Mari Kurtti sekä Ari ja Anu Fred.

Kahden karsintakierroksen jälkeen finaalissa tanssivat Olli-Pekka Vanhala ja Tiina Tarvonen. Muista pareista Mauri ja Marjo Keijonen sijoittuivat semifinaalin 8. sijalle, Veli-Matti ja Mari Kurtti 11. sijalle ja Ari ja Anu Fred 13. sijalle.

Finaalista tulikin ennätyksellisen tasainen taisto kahden parin välillä. Pari Vanhala Tarvonen voitti selkeästi kaikki vakiotanssit, mutta vastaavasti Vaasan Viuhkaa edustaneet Rami Merisaari- Katja Malmi-Merisaari voittivat selkeästi latinalaistanssit. Kaksi paria päätyi siis lopputuloksissa samoille pisteille kymmenen tanssia tanssittuaan. Tällöin jokainen yksittäinen tuomarisijoitus tarkasteltiin kymmenen tanssin kokonaisuutena ja voitto meni niukasti Vaasaan, parin Vanhala-Tarvonen sijoittuessa hopealle.

Pari kommentoi kilpailua seuraavasti;  - Näin tiukassa kisassa emme ole ennen
tanssineet. Etukäteen oli tiedossa että, kisa on juuri tämän tapainen.
Meillä vakiot ja Merisaarilla lattarit vahvemmat.  No, olimme
valmistautuneet kilpailuun niin hyvin kuin vain osasimme. Aloitimme jo
kesäkuussa uuden treeniohjelman ja lisäsimme valmentautumista,
erityisesti lattaripuolella. Mielestämme onnistuimme valmistautumaan
kilpailuun hyvin ja olimme valmiita taistelemaan voitosta.
Kilpailupäivä sujui hyvin, sillä alusta asti pystyimme saamaan tanssiin
sopivaa dynamiikkaa ja vauhtia. Onnistuimme lisäämään rytminkäyttöä ja
saamaan jokaiseen tanssiin oikean tunnelman. Finaalikierrokset olivat
mielestämme parhaita. Alkukierrosten tungos oli poissa ja pystyimme
vapaasti tanssimaan omaa suoritusta. Olemme tyytyväisiä suoritukseen.
Tottakai olisimme halunneet uusia mestaruuden, mutta SM-hopea ei ole
huono suoritus. Tästä treenit jatkuvat valmistautumisella vakio-MM
kilpailuun. Kilpailu järjestetään Puolassa Elblagissa kolmen viikon
kuluttua. Mukaan on ilmoittautunut lähes 200 paria, joten tulossa on kova
kilpailu.

Videoita kilpailuista löydät täältä.

Sunnuntaina 5.10.2025 Jarmo ja Marjatta Kouhia edustivat Suomea ja Mikkeliä WDFS:n Seniori 3 luokan latinalaistanssien EM-kilpailuissa. Pari tanssi useamman karsintakierroksen kautta neljännefinaaliin, sijoittuen lopulta 17. sijalle.

Olli-Pekka ja Tiina

 

  • Osumat: 798