Jarmo ja Marjatta Kouhia SE3A Latin (Videot)
Jarmo ja Marjatta tanssivat Seniori 3 A luokassa.
Aloitimme kilpatanssin alkeiskurssilla syksyllä 2002, kun olimme hyvin kiireisiä työelämässä ja halusimme löytää yhteisen harrastuksen. Hyvin nopeasti hurahdimme tanssiurheilusta ja aloitimme määrätietoisen harjoittelun. Ensimmäisiin sen1-luokan kilpailuihin osallistuimme jo keväällä 2003. Nousimme vakio- ja latinalaistansseissa A-luokkaan v.2005, jolloin osallistuimme heti ensimmäisiin seniori 1 luokan SM-kilpailuihin, sijoittuen lattareissa sijalle 32. Seuraavan vuoden SM-kisassa parannettiin sijalle 5, ja vuonna 2007 sijalle 3. Vuodesta 2006 keskityimme kilpailemaan vain latinalaistansseissa.
v.2009 asetimme tavoitteeksemme saavuttaa finaalipaikka vuoden 2010 sen 2 luokan MM kilpailuissa. Tämä myös onnistui sillä saavutimme 2010 MM pronssia ja seuraavina vuosina olimme MM kilpailuissa finaalipaikoilla.
Tanssimme Sen 2 luokan SM kilpailuissa 1. sijoille vuosina 2011-2013 ja sijoille 2-3. vuosina 2016-2018. Marjatan sairastuminen 2014 teki meille pakollisen muutaman vuoden kilpailutauon. Siirryimme Sen 3 luokkaan vuonna 2019, jossa olemme sijoittuneet SM kilpailuissa sijoille 2-3. vuosina 2019-2022.
Olemme edustaneet useasti Suomea ulkomailla kansainvälisissä World ranking open kilpailuissa (WDSF) ja saavuttaneet sieltä senioriluokissa kulta, hopea ja pronssisijoja yhteensä 19 kertaa.
Tanssi on meille elämäntapa, joka on tuonut mahtavia ystäviä sekä huimia kokemuksia ja elämyksiä ympäri maailman.
Katso lattareiden esittelyvideo.
- Osumat: 3041